Szukaj na tym blogu

niedziela, 11 maja 2014

Veronica Roth - "Wierna"

S: Niezgodna, T: 3

Nic naprawdę cennego nie bierze się z ambicji czy też z samego poczucia obowiązku; to, co cenne, rodzi się z miłości i poświęcenia dla innych ludzi i dla sfery ducha obiektywnego.” – Albert Einstein

Veronica Roth w zakończeniu serii o Niezgodnej, pokazała obrazowo na czym polega tytułowa wierność, powiązana z odwagą, poświęceniem oraz miłością. Wierność swoim ideałom. Wierność w stosunku do najbliższych. Wierność bezwarunkowa i niewymuszona. Czyny odpowiadające słowom. Dokonywanie trudnych wyborów.

„Wierna” zaskoczyła mnie w pozytywny sposób. Książka nie tylko trzyma w napięciu, zaskakuje i szokuje, ale co najważniejsze potrafi przy sobie zatrzymać na długi czas. Jest doskonałym zwieńczeniem tego co poznaliśmy wcześniej.

Opis:


Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY – i musiał być wyeliminowany...

Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…

Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi…

http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1579/wierna

Moja ocena:10/10

 

Kolejny raz taka wysoka ocena, ale cóż poradzić. Ta seria ma w sobie coś takiego, co bardzo mi odpowiada. Czyta się ją nie tylko dobrze. Ma w sobie to „coś”, pewnego rodzaju magnetyzm, który skłania nas nie tylko do czytania. Czytając bierzemy udział w przedstawianych wydarzeniach.

Dużym plusem są bohaterowie. Każdy z nich ma swoje doświadczenia, każdego z nich napędza innego rodzaju motywacja. Są wśród nich silni jak i słabi, zarówno pod względem fizycznym i psychicznym. Wszyscy są inni.

Poddawani licznym próbom muszą zmagać się z niebezpieczeństwem, swoim strachem i ograniczeniami. Czytając sama nie wiedziałam w pewnych momentach jak zachowałabym się na ich miejscu. To pozostawia duże pole do manewru i do przemyśleń.

Tris jest kimś, kim większość z nas chciałaby być. Prawie ideałem, do którego powinno się dążyć. Pomimo licznych przeciwności losu dalej potrafi wierzyć w ludzi. Pokazuje, że warto próbować wybaczać, że warto walczyć dla i o bliskich. Dokonuje zawsze najcięższych wyborów, bo po prostu w nie wierzy. Nigdy nie czuła się altruistką, ale w swoich czynach, zawsze patrzy na to co słuszne i co dobre dla ogółu. Jest zdolna do poświęcenia. Czy dziś jesteśmy do tego zdolni? Jeśli tak, to w jakim stopniu?

Nie da się opowiedzieć o wszystkich tematach, które zostały poruszone. Pragnieniu akceptacji (podział na „my" i „oni”), zaufaniu. Jak bardzo wpływa na człowieka opinia innych. Jak często bywa dla niego destrukcyjna. Jak większość chce zrzucić problem na kogoś innego i odciąć się, licząc, że sam się rozwiąże.

Książki nie da się tak łatwo opowiedzieć. Każdy sam musi się z nią zmierzyć do czego bardzo zachęcam. Pokazuje wszystkie nasze przywary, negatywne ale i pozytywne cechy. Jednak co by o nich nie powiedzieć, to one właśnie czynią nas ludźmi. Jakich? Zależy już tylko od nas samych. :)
*** 
Embassy of Silence - "Soul-Broken"


Stream of Passion - "A War Of Our Own"


"Slicing the air, filling our ears.
Tainted hands
Carrying horns of steel.
They claim the road
In the name of fear.

Stay,
The night is filled with terror.
Stay here in my arms forever.
Stay,
Between these walls we’ll start
A war of our own.

There’s no drink
To allay their thirst.
Till the world burns
They won’t rest their heads. ..."

11 komentarzy:

 1. Czytałam tylko "Niezgodną" i widzę, że szybko muszę nadrobić kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wysoka ocena. Muszę więc zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By książka otrzymała taką ocenę musi mnie w jakiś sposób porwać ;) Tutaj tak się stało.

   Usuń
 3. Cała seria wciąż przede mną, ale będę miała na uwadze skoro taka nota muszę zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio aż roi się od samych pozytywnych recenzji książek z tej serii w blogosferze. Jak mówi przysłowie: "nie ma dymu bez ognia", więc czuję, że nadszedł odpowiedni czas na ich przeczytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zwykle sceptycznie podchodziłam, ale bardzo miło mnie zaskoczyła :)

   Usuń
 5. Cała seria świetna ale zakończenie bardzo dramatyczne, ryczałam pół dnia :'(

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja. Cała seria "Niezgodna" jest świetna ale "Wierna" bezapelacyjnie najlepsza, polecam tym którzy jeszcze jej nie przeczytali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) I fakt faktem, "Wierna" godna jest polecenia.

   Usuń

Będzie mi niezmiernie miło za każdy komentarz. Jednakże namolnego spamu nikt nie lubi, podobnie zresztą jak "hejtingu". Jeśli chcesz kogoś poobrażać to radzę użycie tego fajnego krzyżyka w prawym górnym rogu. Komentarze tylko spamujące lub obraźliwe będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...