Szukaj na tym blogu

piątek, 7 listopada 2014

Sophie Jordan - "Uninvited"


Wystarczy jeden taki dzień, jedna niepozorna chwila, a twoje życie może zmienić się o 180°. Davy ma wszystko, co może chcieć nastolatka: kochającego chłopaka, nieodzowną bff i grono przyjaciół. Przede wszystkim życiowy cel powiązany z jej muzycznym talentem, do którego stopniowo dąży.

Jednak pewnego dnia wszystko traci.

Powód nosi w sobie. Jest nieodłączną częścią niej, jak skóra, włosy, serce, czy drobna krwinka rozprowadzająca powietrze przy każdym wdechu. Niektóre choroby można wyleczyć. Inne nie. Jednak z całą pewnością nie można zmienić swojego DNA.

Opis:


When Davy Hamilton's tests come back positive for Homicidal Tendency Syndrome (HTS)-aka the kill gene-she loses everything. Her boyfriend ditches her, her parents are scared of her, and she can forget about her bright future at Juilliard. Davy doesn't feel any different, but genes don't lie. One day she will kill someone.

Only Sean, a fellow HTS carrier, can relate to her new life. Davy wants to trust him; maybe he's not as dangerous as he seems. Or maybe Davy is just as deadly.

Moja ocena: Bardzo dobra (*****)


+ pomysł


***

Książek, w których życie głównej protagonistki wygląda niczym sinusoida, jest mnóstwo i jeszcze trochę. Schemat na schemacie. Można by je rysować lub układać jak klocki lego. Cechy, postacie, miejsca, przemieszczać i dowolnie ustawiać w zależności od potrzeb. Cały myk polega na tym, jak się to wszystko zrobi.

Sophie Jordan raczy nas całkiem składną historią, w wielu momentach zaskakująca, z postaciami wykraczającymi często poza przygotowane dla nich szufladki. Jednak nie ma co się oszukiwać, osoby, które na takiej literaturze zęby niemal zjadły, mogą odebrać ją różnie. Polubiłam główną bohaterkę mimo tego, że bardzo mnie wkurzała. Osobiście zachwycił mnie pomysł. Oparcie konceptu o coś, co jest związane z każdym z nas, a w teorii mogłoby dotknąć każdego, znacząco urealnia fabułę. Nadaje jej prawdziwości w taki sposób, że wcale nie zdziwiłoby nas, gdyby ta historia mogła się wydarzyć naprawdę w bardzo bliskiej przyszłości.

Opowieść zawiera w sobie wiele tematów: od akceptacji, strachu, zależności między społeczeństwem a jednostką, aż po elementy stricte tragiczne lub zmuszające do przemyśleń.

Jednak właściwie powinniśmy się spodziewać takiego obrotu sprawy przy nosicielce genu zabójcy.
W przyszłym roku ma wyjść druga część tej serii pod tytułem "Unleashed".

2 komentarze:

  1. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki i nie słyszałam ani o niej ani o jej utworach. Dziwne, ponieważ historia zapowiada się interesująco...

    OdpowiedzUsuń
  2. Można tylko żałować, że nie wydano Uninvited w Polsce.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło za każdy komentarz. Jednakże namolnego spamu nikt nie lubi, podobnie zresztą jak "hejtingu". Jeśli chcesz kogoś poobrażać to radzę użycie tego fajnego krzyżyka w prawym górnym rogu. Komentarze tylko spamujące lub obraźliwe będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...