Szukaj na tym blogu

środa, 7 września 2016

George R. R. Martin – „Uczta dla wron. Sieć spisków”

martin-siec-spiskow

Opis:

Wojna pięciu królów zbliża się powoli do końca, a Lannisterowie i ich sojusznicy uważają się za zwycięzców. Jednakże nie wszystko w kraju idzie dobrze. Rozdarte wojną królestwo staje na progu pokoju tylko po to, by wkroczyć na ścieżkę wiodącą ku jeszcze straszliwszym zniszczeniom.
Po śmierci króla potwora, Joffreya, władzę w Królewskiej Przystani przejęła Cersei. Śmierć Robba Starka złamała kręgosłup buntowi północy, a rodzeństwo Młodego Wilka rozproszyło się po całym królestwie.
Jest jeszcze kilka inych osób mogących rościć sobie pretensje do Żelaznego Tronu, ale są one zbyt słabe lub przebywają za daleko, by mogły stanowić realne zagrożenie. Jak po każdym wielkim konflikcie, wkrótce zaczynają się też zbierać niedobitki, banici, renegaci i padlinożercy, którzy ogryzają kości poległych i łupią tych, którzy wkrótce również rozstaną się z życiem.
W Siedmiu Królestwach ludzkie wrony zgromadziły się na bankiet z popiołów...

Moja ocena: Oby więcej takich (*****)


Pieśń Lodu i Ognia, #4.2


George R. R. Martin kolejny raz wciągnął mnie do swojego świata. Westeros to niebezpieczne miejsce, podobnie jak zamieszkujący je ludzie. Tytuł jest wymowny. W tym tomie zostaliśmy bardziej uwikłani w tytułową sieć spisków niż w otwartą walkę. Tutaj wszystkie pionki są przesuwane za pomocą kłamstw i niedomówień. Przede wszystkim przeskakujemy między losami Cersei, Jaime’a, Brienne i trochę Sama. Mało zaś smoków. :( Chociaż wyżej wymienieni nie należą do postaci z tego uniwersum, które lubię, mimo to książkę czytało mi się bardzo dobrze.
Jak już nie raz pisałam, lubię pisarstwo Martina. Nie stara się upiększać czegoś, co właściwie nie powinno być upiększane. Tego typu powieści o rycerzach, smokach itp. mają wiele ze średniowiecza, a tam co by nie powiedzieć łatwo nie było. Jeśli szukamy idealizmu i wojowników pełnych cnót, powinniśmy wybrać Tolkiena, gdy zaś chcemy unurzać się w bagnie pełnym kłamstw, oszczerstw, zemsty itp. Martin to dobry wybór.
Polecam!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło za każdy komentarz. Jednakże namolnego spamu nikt nie lubi, podobnie zresztą jak "hejtingu". Jeśli chcesz kogoś poobrażać to radzę użycie tego fajnego krzyżyka w prawym górnym rogu. Komentarze tylko spamujące lub obraźliwe będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...