Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 4 listopada 2013

Mariusz Zielke - "Wyrok"

Opis:
Dziennikarz Jakub Zimny ujawnia podejrzane transakcje Andreasa Holdnera, światowej sławy maklera działającego w Polsce. Nie przeczuwa, że uruchomi tym samym lawinę wydarzeń prowadzących do prawdziwego dziennikarskiego tematu życia: wielkiej afery finansowej, ze zorganizowaną przestępczością w tle, zabójstwami i korupcją na szczytach władzy. Zimny wejdzie w konflikt z wpływowym biznesmenem i znajdzie się na celowniku zawodowego zabójcy. W tym samym czasie w Krakowie ginie księgowa renomowanego domu maklerskiego, a zbrodnię upozorowano na wzór znanego przed laty seryjnego mordercy Karola Kota...

Moja ocena: 9/10

Co by nie powiedzieć o „Wyroku” jest to książka bardzo wciągająca. Trochę kłopotów może sprawić zrozumienie wszystkich zależności , które są opisane, jeśli jest się laikiem w sprawach finansów. Ale jak wiadomo nie każdy musi znać się na wszystkim. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi – o pieniądze. :) I walkę o ich zdobycie i posiadanie. Mamy tu nie tylko intrygi i zabójstwo, ale całą sieć powiązań, przyczyn i skutków. Pieniądze wpływają tu nie tylko na władzę państwową, aparat biurokratyczny ale także na wolność słowa.

Książka została podzielona na 4 części o dużo mówiących tytułach: „Pieniądz”, „Demony”, „Władza” i „Wojna”. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie na początku każdego rozdziału cytatów, które odnoszą się bezpośrednio do tekstu i doskonale się z nim komponują.

Można znaleźć tu całe spectrum różnorodnych postaci, hołdujących wielu postawom moralnym i o złożonych charakterach. A bohater Jakub Zimny,  po poznaniu biografii autora, jest bardzo na nim wzorowany.

Książka w mojej ocenie godna polecenia, wprowadza w inny świat. Choć jest to część ukryta w naszym świecie.
***
Kolejna muzyczna inspiracja:

Delain - "Collars and suits"

"Here's to the collars and suits  - To do kołnierzy i garniturów
And the things they say - i rzeczy, które oni mówią
Gotta bring something better - musisz przynieść coś lepszego
To the table to tempt me"- do stołu, żeby mnie skusić


1 komentarz:

  1. Kryminałki kocham :) jestem ciekawa tego autora , jego stylu, niestety nie miałam okazji się zapoznać z jego tworami, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło za każdy komentarz. Jednakże namolnego spamu nikt nie lubi, podobnie zresztą jak "hejtingu". Jeśli chcesz kogoś poobrażać to radzę użycie tego fajnego krzyżyka w prawym górnym rogu. Komentarze tylko spamujące lub obraźliwe będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...