Szukaj na tym blogu

wtorek, 28 stycznia 2014

Veronica Roth - "Niezgodna"


 S: Niezgodna; T:1

Posiadanie wolnej woli pozwala nam na dokonywanie własnych wyborów. Może nie zawsze są one właściwe, ale są nasze i przez to mają niesłychaną wartość. Niekiedy nie są wcale tak odległe od tego czego się od nas oczekuje. Czasem jest jednak zupełnie odwrotnie…

Opis:
Jeden wybór może cię zmienić...

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany...

Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość.
Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami.

A Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.


Moja ocena 10/10

Kolejna książka ostatnimi czasy, która otrzymuje u mnie najwyższą ocenę. Ciekawa fabuła i interesujący bohaterowie. To chyba właśnie dzięki nim najbardziej książka ma taki a nie inny klimat.

To zderzenie oczekiwań grupy a samą jednostką. Jak rodzina, czy szerzej społeczeństwo napiera na daną osobę, by zachowywać się, myśleć, tak a nie inaczej. Wielkie rozważania nad tym czym jest przywiązanie, wolność, poszukiwanie własnej tożsamości. Tego, że czasem nie da się dokładnie sprecyzować i nastawić wszystkich swoich czynów według jakiegoś wzorca zachowań. Wydaje mi się, że książka doskonale pokazuje, że każdy z nas może być lub jest „niezgodny”.

Mamy wiele akcji – dzieje się dużo, do tego różnorodnie. Przedstawione są różne przemyślenia i postawy, które same w sobie są warte głębszej analizy. Do tego okraszenie specyficznym humorem sprawia, że jest to lektura bardzo przyjemna.

„Zostawić nas z Erikiem to jak wynająć opiekunkę, która spędza czas na ostrzeniu noży.”

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Będzie mi niezmiernie miło za każdy komentarz. Jednakże namolnego spamu nikt nie lubi, podobnie zresztą jak "hejtingu". Jeśli chcesz kogoś poobrażać to radzę użycie tego fajnego krzyżyka w prawym górnym rogu. Komentarze tylko spamujące lub obraźliwe będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...